Menu
Home Page

Week 2

Our challenge this week is called Food for thought

Our challenge this week  is called Food for thought 1

"Two buns and one lolly cost 80p three buns and two lollies cost £1.30 so one bun and one lolly cost 50p ( the difference in price); but as two buns and one lolly cost 80 p this means that a bun costs 80p – 50p which is 30p so a lolly costs 50p - 30p which is 20p." 

Our Solutions

Top